• Adres: Sakarya Mah. 1895 Sok. Liya Marin Sitesi 1
  A-B Apart. Dış Kapı No:9/CA - İskenderun/HATAY

 • Telefon: +90 (326) 613 24 69
  info@byzgrup.com.tr

İş Sağlığı ve Güvenliği

MOBİL SAĞLIK HİZMETLERİ

Mobil sağlık hizmeti; işyerlerinin çalışanlarına meslek hastalığı ile ilgili belirli periyotlar da yaptırmaları gereken tıbbi tahlil ve tetkikleri kendi çalıştıkları yerde yapmalarına olanak sağlayan mobilize edilmiş bir sağlık hizmetidir. Bilindiği üzere 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve ilgili yönetmelikler gereği is yerlerinde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılması yasal bir yükümlülüktür. Çalışanların sağlık kayitlarinin ise girişten itibaren başlanarak kanuni sürelerle yenilenmesi ve saklanması gerekmektedir.

Sağlık kontrollerinin zamanında yapılması oluşacak problemlerin önceden tespit edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır. Bizlerde BYZ OSGB olarak mobil sağlık araçlarımızda personellerinizi yerinde, hızlı ve uzman kadromuzla sağlık denetimlerini gerçekleştirmekteyiz.

Mobil tarama sayesinde iş akışınıza en az etkiyle gerçekleştirmek için saha tecrübesine sahip ekimizle sizlere hizmet vermekten onur duyarız. BYZ OSGB ağır ve tehlikeli işler çalışma raporu, portör muayenesi, sağlık taramaları, solunum fonksiyon testi, kan ve idrar tetkikleri, akciğer grafisi, kulak odiosu vb. gibi tüm sağlık hizmetlerini uzman kadrosu ile vermektedir.

LABORATUAR TETKİKLERİ

AKCİĞER GRAFİSİ

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından açıklandığı üzere “Periyodik İşçi Sağlığı” taramalarda kullanılan akciğer filmlerinin büyüklüğü DÜNYA ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ (ILO) normlarına göre 35×35 cm veya daha büyük boyutlarda ve 1 veya 2. teknik kalitede olması gerekmektedir. Akciğer grafileri 35×35 cm ebadında olup röntgen teknisyenimiz tarafından çekilip radyoloji uzmanımız tarafından değerlendirilerek raporlandırılmaktadır.

 

ODYOMETRİ

Gürültülü ortamlarda çalışılması sonucu oluşabilecek işitme kaybının değerlendirilmesi amacıyla işitme testi (odiometri) uygulanır. Mobil sağlık tarama aracımızda işitme testi, uygun ses izolasyonu yapılmış özel kabinde, yapılmaktadır. Testlerimiz odyometristlerimiz tarafından yapılmakta, Kulak Burun Boğaz Uzmanımız tarafından değerlendirilerek raporlandırılmaktadır.

 

SOLUNUM FONKSİYON TESTİ (SFT)

• Solunum Fonksiyon Testi kişilerin uygun şartlarda solunum fonksiyonlarını ve kapasitelerini ölçmeye yarayan testtir.
• İş yerinde gaz, toz, duman ve kimyasallara maruz kalınması sonucu solunum yolları ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskinin değerlendirilmesi amacıyla uygulanır.
Solunum Fonksiyon testi, SFT eğitim sertifikalı hemşireleri tarafından yapılmakta, Göğüs ve Astım Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilip raporlandırılmaktadır.


PORTÖR TARAMASI

Portör taraması;
• Akciğer filmi,
• Boğaz kültürü,
• Gaita kültürü,
• Gaita mikroskobisi

Klinik muayeneden oluşmaktadır. Mobil sağlık tarama aracımızda alınan numuneler usulüne uygun koşullarda muhafaza edilerek, laboratuarda çalışılıp sonuçları raporlandırılmaktadır.

 

AŞI UYGULAMASI

Mobil sağlık tarama aracımızda aşı uygulamaları; uygun soğuk zincir kuralları gözetilerek, sağlık memuru ve hemşireler tarafından yapılmaktadır.


Tetonoz Aşısı
Hepatit Aşıları (Hepatit testleri sonucu uygun hastalara uygulanmaktadır) Grip Aşıları (Mevsimsel salgın nedeni ile oluşabilecek iş gücü kaybını engellemek için) istek doğrultusunda yapılmaktadır.
Alanının en iyisi olan çözüm ortaklarımız vasıtasıyla sunduğumuz sağlık tarama hizmetimizle sizlerleyiz…

 

Biz Sizi Arayalım

  İşletmenizde sağlam bir iş güvenliği sistemi oluşturmak için bir diğer olmazsa olmaz Acil durum planıdır.
  “Acil durumlar hakında yönetmelik” kapsamında, iş yerlerindeki olası acil durumları önceden belirlemek, bunlarla ilgili risk değerlendirmesi yapmak ve gerekli önlemleri almak zorundayız. Olası acil durumların daha da kötüye gitmesini önlemek için ambulans tahsis etme, acil çıkış kapıları tahsis etme, otomatik yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri kurma gibi faaliyetlerin yanı sıra acil durumlarda çalışanların nasıl davranacağı, hangi özel görevleri olacağı, acil durum ekiplerinin neler yapacağı gibi konularda çok önemlidir. Bunların önceden belirlenmesi ve çalışanların bu konuda tatbikat yapması, acil durumlarda yaşanacak paniği azaltacak ve acil durumu sistemli bir ekip çalışmasıyla en az zararla atlatmaya yardımcı olacaktır.
  Bu süreci; varsa uzman bir çalışanınız liderliğinde, yoksa Beyaz Akademi danışmanımız liderliğinde kurulacak bir ekiple yürütmek, acil durum yönetiminizin çok verimli olmasını sağlayacaktır.