• Adres: Sakarya Mah. 1895 Sok. Liya Marin Sitesi 1
    A-B Apart. Dış Kapı No:9/CA - İskenderun/HATAY

  • Telefon: +90 (326) 613 24 69
    info@byzgrup.com.tr

Danışmanlık

İŞ GÜVENLİĞİ A-B-C SINIFLARINA HAZIRLIK KURSLARI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI EĞİTİMİ

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NEDİR?
İş yerlerinde yasal yaptırımların uygulanması, risk analizlerinin yapılması, eğitimlerin verilmesi gibi işleri yürüten, çalışma bakanlığından sertifikalı kişilere denir.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NE İŞ YAPAR?
İş sağlığı ve iş güvenliği konularında görev yapmak üzere donanım sahibi tüm mühendislik disiplinindekiler iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilir. Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir. Mimar veya teknik elemanlar da iş güvenli eğitimleri sonucu sertifika alarak iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.

İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ ALABİLMEK İÇİN HANGİ DİPLOMAYA SAHİP OLMAK GEREKMEKTEDİR?

Sadece bakanlığın belirlediği bölüm ve programlardan mezun olanlar İSG eğitimi alabilmektedir. Bakanlığın belirlediği bölüm ve programların dışındaki diplomalar eğitim için geçerli sayılmamaktadır. Bu programlar şu şekildedir;
Teknik – Eğitim Fakülteleri
Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri
Fen Fakültelerinin Fizik, Kimya, Biyoloji Bölümleri
Meslek Yüksek Okullarının İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümleri

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR?


Kişiler iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini veren, Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri verirler. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen kurumlar tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp konu hakkında yeterli bilgi ve donanım elde edilir. Daha sonra İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak, ya da yaptırılacak sınavda başarılı olanlar, ÇSGB tarafından düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı belgesi alırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen mesleki yeterlilikteki kişiler “C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı” olarak başlamak zorundadırlar.

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ
Hedef:
B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık Belgesine sahip olup, 4 yıl fiili çalışma süresini doldurmuş uzmanlardan A Sınıfı İş güvenliği uzmanı olmak isteyenlere A Sınıfı Uzmanlık için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmak ve sınavlara hazırlamaktır.


B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ
Hedef:
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık Belgesine sahip olup, 3 yıl fiili çalışma süresini doldurmuş uzmanlardan B Sınıfı İş güvenliği uzmanı olmak isteyenlere B Sınıfı Uzmanlık için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmak ve sınavlara hazırlamaktır.


C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ
Eğitimin Amacı
İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitiminin amacı İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen mühendis veya teknik çalışanların, mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmaktır.

Deneyimli eğitmenlerimizle sizleri İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına eksiksiz hazırlıyoruz. İşinizi şansa bırakmayın!

Biz Sizi Arayalım