• Adres: Sakarya Mah. 1895 Sok. Liya Marin Sitesi 1
    A-B Apart. Dış Kapı No:9/CA - İskenderun/HATAY

  • Telefon: +90 (326) 613 24 69
    info@byzgrup.com.tr

İş Sağlığı ve Güvenliği

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ

Diğer Sağlık Personeli ihtiyacınızı nitelikli, alanında tecrübeli uzman personel kadrosu ile veren BYZ OSGB Ülkemizin her yerinde kurumunuza hizmet vermeye hazırdır.

 

HİZMET HAKKINDA BİLGİLER

İşyerleri çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, iş ortamındaki bütün risklerin belirlenmesi, bu sayede iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi amacıyla 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasına dayanarak hazırlanan iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde belirtilen sürelere uygun olarak diğer sağlık personeli görevlendirmek zorundadır.
Bu unvanla hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ( ATT ) veya çevre sağlığı teknisyenleri işyerlerine hizmet verebilirler. İlgili kişilerin 2016 yılına kadar herhangi bir eğitim almaksızın, 2016 yılından itibaren ise eğitim ve sınav sonucu çalışma Bakanlığından sertifika alarak çalışma hakları bulunmaktadır.

 

• Çok tehlikeli işletmelerde 0 – 49 arası çalışan başına ayda 10 dakika
• Çok tehlikeli işletmelerde 50 – 249 arası çalışan başına ayda 15 dakika
• Çok tehlikeli işletmelerde 250 ve üzeri çalışan başına ayda 20 dakika

 

Süre ile diğer sağlık personeli hizmeti alınması gerekmektedir. Ülkemiz mevzuatına göre işyerleri bu hizmeti isterse kendi bünyesinde çalıştırdığı ve SSK, vergi vb tüm yükümlülüklerini kendi bütçesinden karşıladığı diğer sağlık personeli ile karşılayabildiği gibi Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden de satın alabilir.


Diğer sağlık personeli yasal sürelerden az olmamak kaydıyla yönetmeliklerde belirtilen görevlerini yerine getirir. Diğer sağlık personeli hizmeti mutlaka sağlanmalı ve diğer sağlık personelinin tespit ve önerileri de mutlaka yerine getirilmelidir.


Yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle hem idari para cezası ile, hem çeşitli tazminat davaları ile karşı karşıya kalınmaması, hem de ülkemizin iş sağlığı ve güvenliği sistemine katkıda bulunulması açılarından bakıldığında her iletmenin mutlaka diğer sağlık personeli hizmetinden yararlanması gerekmektedir.

Biz Sizi Arayalım